Awokado pochodzi z Meksyku i rośnie na terenach leżących w strefie klimatu tropikalnego oraz subtropikalnego. Do Europy smaczliwka (bo tak również nazywane jest awokado) trafiła w XVII wieku dzięki Anglikom.

Wielkim zaskoczeniem może być dla wielu to, że awokado jest owocem, a nie warzywem. Awokado ma bardzo długi okres dojrzewania – aż 8 miesięcy! Owoc stał się niezwykle popularny na polskich stołach, zyskując miano zdrowego i smacznego dodatku do różnego typu dań. W Polsce dostępnych jest zaledwie kilka gatunków awokado, choć na całym świecie spotkać się można z ok. 400 różnymi odmianami.

Awokado to kopalnia witamin z grupy B (B1, B2, PP, B6, kwasu pantotenowego, kwasu foliowego). Zawiera także witaminę C, beta karoten, witaminę E i K oraz składniki mineralne: magnez, potas, cynk, miedź i mangan.

Owoc można stosować jako zamiennik masła – awokado jest dość tłuste (ok. 15 % masy miąższu to tłuszcz). Jednolity, aksamitny mus z dodatkiem odrobiny soli i ziół doskonale sprawdzi się na kanapce, a osoby będące na diecie wcale nie muszą rezygnować z tego owocu, z obawy przed kaloriami. Awokado ma wiele cennych prozdrowotnych właściwości, co wykorzystać można jako wsparcie swojej diety. Tłuszcze w nim zawarte to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cholesterolu we krwi, zmniejszają ryzyko miażdżycy oraz poprawiają metabolizm. Co więcej, naprawdę pomagają schudnąć.

Specjalne fitoskładniki zawarte w awokado pozwalają na obniżenie ciśnienia krwi oraz obniżenie poziomu złego cholesterolu. Dzięki temu awokado można stosować w profilaktyce chorób serca, a także u osób, które już chorują na serce – jako cenne uzupełnienie kuracji lekowej. Awokado zawiera też sporo potasu, który reguluje gospodarkę elektrolitową i warunkuje prawidłową pracę układu sercowo – naczyniowego.

Awokado jest bogate w kwas foliowy, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Przyszłe mamy powinny wzbogacić swoją dietę w jak najwięcej naturalnych produktów, które zawierają kwas foliowy. Większość lekarzy przepisuje kobietom w ciąży suplementy kwasu foliowego, jednak są to produkty syntetyczne – sztuczny kwas foliowy jest mniej skuteczny niż naturalny.