Proces odbudowy i regeneracji włosów i paznokci powinien rozpocząć się od wyeliminowania z codziennej diety produktów wysoko przetworzonych (chipsy, dania typu fast food, słodycze), a także potraw smażonych i produktów wędzonych, bowiem zawierają toksyny uszkadzające strukturę włosów i paznokci.

Zbyt duża ilość toksyn w organizmie prowadzi do zaburzeń równowagi wewnętrznego mikrosystemu, co zaburza naturalną walkę z toksynami. Substancje te kumulują się we wszystkich narządach, w szczególności w wątrobie, układzie pokarmowym, tkance tłuszczowej i tkance nerwowej. Nadwerężony organizm zaczyna następnie zdradzać oznaki utraty witalności, takie jak zmęczenie, bóle głowy, alergie, niespokojny sen, a także widocznie gorsza kondycja włosów, paznokci i cery.

Proces oczyszczenia warto przechodzić zgodnie ze zmianami pór roku (4 razy w ciągu roku). Kluczowym aspektem w tym wypadku jest dieta – najpopularniejsze są te owocowo – warzywne, trwające ok 10 – 20 dni. Jest to odpowiedni czas na to, by oczyścić organizm z toksyn i przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie.

By uzyskać zamierzony efekt należy przede wszystkim wyeliminować kawę, mocną, ciemną herbatę, alkohol i papierosy. Z posiłków wyklucza się też żywność przetworzoną, tłuszcze, cukry złożone i białka. Należy pić ok. 2 litrów wody, również w postaci herbatek owocowych i ziołowych.

Wśród warzyw i owoców wybieraj te, które mają działania oczyszczające, przede wszystkim awokado, cytryna, czosnek, grejpfrut, burak, żurawina, kapusta, brokuły. Spokojnie możemy sięgać po wszystkie liściaste warzywa zielone. Jest to smaczna recepta na wiele problemów zdrowotnych. Szpinak, rukola, jarmuż, cykoria, rukiew wodna, czy sałata są bogate w chlorofil, który umożliwia oczyszczanie krwi. Znajduje się w nich mnóstwo substancji (m.in. kwas foliowy), które pomagają neutralizować metale ciężkie, związki chemiczne oraz pestycydy, trafiające do wątroby.

Cała gama produktów umożliwia przyrządzenie przeróżnych dań od soków, przecierów, zup, czy naparów. Dietę należy wspomagać ziołami oczyszczającymi o działaniu moczopędnym oraz napotnym. Warto pamiętać, by nie rezygnować z dobrych nawyków po zakończeniu detoksu. Wprowadzenie stałych produktów i zasad w swojej diecie uchroni Cię przed koniecznością przechodzenia radykalnych procesów oczyszczających, w momencie, kiedy skutki toksyn widoczne są już gołym okiem i wpływają negatywnie na Twoje samopoczucie.