Wśród całej gamy owoców i warzyw jest kilka gatunków, które królują, zarówno jeśli chodzi o smak, wartości odżywcze, różnorodne możliwości wykorzystania i cenę. Przedstawiamy 3 warzywa, których obecność w diecie jest wręcz wskazana:

Burak

Niezwykle popularne warzywo, pojawiające się w różnych formach na polskich (i nie tylko) stołach. Składniki mineralne zawarte w burakach rozpuszczają się w wodzie, dlatego lepiej ich nie gotować – wyjątkiem jest zupa. Jeśli bardziej do gustu przypadają nam gotowane buraki, koniecznie gotujmy je w skórce, obierając je dopiero przed zjedzeniem. To wspaniały środek krwiotwórczy, dawno uznany przez medycynę naturalną. Zapobiega anemii, co więcej, wspomaga leczenie białaczki. Zawarte w burakach barwniki należą do bardzo silnych przeciwutleniaczy i czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki. Doskonałym sposobem na wydobycie z buraków najważniejszych składników, a przy tym niesamowitego smaku jest przyrządzenie świeżego soku. Dobrym połączeniem jest np. sok z buraka i marchewki czy jabłka. Dla uzyskania bardziej wyrazistego smaku można dodać odrobinę korzenia imbiru, lub soku z cytryny.

Marchewka

Marchewka to przede wszystkim źródło beta-karotenu, czyli prowitaminy A. Średnio 200 g tego warzywa bądź 200 ml pasteryzowanego soku z marchewki pokrywa dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę A.
Gotowana marchewka smakuje zupełnie inaczej, niż surowa i smak wszelkiego rodzaju dań na ciepło – zupy, zapiekanki, ciasta, czy nawet chipsy marchewkowe mogą zadziwić nasze podniebienia. Jeśli natomiast lubimy oryginalny wyrazisty smak marchewki do gustu przypadną nam surówki i świeże soki, które najlepiej smakują w kombinacji z jabłkiem i cytryną.

Pomidor

To wyjątkowe warzywo, które jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Ma wyjątkowo niską kaloryczność (ok. 40 kcal w 200 g) i idealnie nadaje się dla osób dbających o prawidłową masę ciała. Pomidor, sok pomidorowy oraz inne przetwory z pomidorów to również niezastąpione źródło potasu, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni oraz ma wpływ na prawidłowe ciśnienie krwi. W szklance pasteryzowanego soku pomidorowego (200 ml) znajdziemy go tyle samo co w 200 g pomidorów, czyli ok 500 mg.

Owoce i warzywa to najczęściej niewielka ilość kalorii, duża zawartość wody oraz minerałów i witamin. Zbilansowana dieta powinna zawierać dziennie min. 400 g warzyw i owoców w pięciu porcjach, lecz nie należy zapominać o produktach takich jak produkty zbożowe, kasze, nabiał czy ryby i mięso.